
Mi az a sztóma?
Köztudott, hogy a rendszeres testmozgás az egészséges életmód egyik alappillére, jótékony élettani hatásai széleskörűek. De pontosan hogyan segíti a bélrendszer egészségét?
A rendszeres testmozgás segít felgyorsítani és fenntartani az anyagcsere-folyamatokat, ezáltal elősegíti az emésztést és a bélflóra jobb egyensúlyát.
Lassú anyagcsere esetén a szervezet az energiát olyan létfontosságú szerveket működésére fordítja, mint a szív, a tüdő, vagy az agy. Ha a szervezet az emésztést alacsonyabb prioritásnak tekinti, az a rossz baktériumok túlszaporodásához, illetve a lassabb motilitásból eredő szövődményekhez vezethet.
A fizikai aktivitás felpezsdíti a vérkeringést az egész testben, hiszen mozgás közben a szívünk erősebben és gyorsabban pumpál, hogy extra vért és oxigént juttasson az izmokhoz, beleértve az emésztőrendszeri izmokat is. Ha formában tartjuk magunkat és rendszeresen végzünk valamilyen testmozgást, azzal a bél izmai is erősödnek. Az így edzésben tartott bélrendszer növeli a bélmozgást, segíti az ételek gyorsabb feldolgozását és a belek kiürülését, amivel megelőzhetjük az emésztési problémák kialakulását.
Mindemellett a rendszeres testmozgás növeli a belekben található egészséges mikroorganizmusok számát és sokféleségét, hiszen a mozgásnak köszönhetően a belek hatékonyabban ürülnek ki. A salakanyagoktól mentes emésztőrendszer erősebbé, egészségesebbé válik, és jobban képes fenntartani az egészséges baktériumok egyensúlyát.
Mindegy milyen testmozgás mellett döntünk, a lényeg, hogy élvezzük! Válasszunk az edzettségi szintünknek megfelelő mozgásformát, ami beilleszthető az életvitelünkbe. Mozgás közben ne feledkezzünk meg a megfelelő és elégséges folyadékfogyasztásról sem!
Felhasznált irodalom:
Dr. Will Bulsiewicz: Éltető rostok
https://www.healthspan.co.uk/advice/why-exercise-is-good-for-your-digestive-system https://health.clevelandclinic.org/gut-health-workout https://nat2012.nkp.hu/tankonyv/biologia_11/lecke_03_012
