
Hogyan csökkenti a jógagyakorlás a stresszt?

Tíz ok, hogy citromos vízzel indítsd a reggelt
Ahhoz képest, hogy életünk jelentős részét alvással töltjük, meglehetősen keveset tudunk magáról a folyamatról.
Amíg alszunk, az agyunk és a szervezetünk jellegzetes, periodikusan váltakozó szakaszokon megy keresztül. Egy alvási ciklus mintegy kilencven percet ölel fel, ami azt jelenti, hogy egy-egy éjszaka során négy-hat alkalommal ismétlődik.
1. Szendergés
A szendergés az alvási ciklus bevezető része, amikor az ellazult nyugalmi állapotból az alvás felé haladunk. Az izmok tevékenysége, az agyhullámok és a szemmozgások lassulnak. Pislogás már nincs, de izom-összehúzódás még lehetséges. Ebben a stádiumban a legvalószínűbb, hogy felébredünk.
2. Felületes alvás
A szendergés 5-6 perc elteltével átmegy a felületes alvás szakaszába, amikor öntudatlan állapotba kerülünk, és elszakadunk a fizikai környezetünktől. Ekkor a légzés és a szívritmus egyenletes, a szemmozgás teljesen megszűnik, az izomtónus és a testhőmérséklet pedig csökkenni kezd.
3. Középmély alvás
A harmadik stádiumban a testünk teljesen elernyed. A rendkívül lassú agyhullámok mellett a vérnyomás csökken, a légzés üteme lassul. Már nem reagálunk a zajokra, se a külvilág más ingereire. Ilyenkor termelődik a növekedési hormon.
4. Mélyalvás
A mélyalvás fázisában a szívműködés és a légzés üteme lelassul. Ekkor történik a sejtek növekedéséért és az izmok építéséért felelős hormonelválasztás, illetve ilyenkor lép működésbe a test öngyógyító mechanizmusa. Szemmozgás nincs, de a végtagizmok még képesek a mozgásra. Ebben a fázisban a legnehezebb felébreszteni minket.
5. REM-fázis
A gyors szemmozgások szakaszában az izomtónus átmenetileg megszűnik, a végtagok képtelenek a mozgásra. A légzés felületesebb, gyorsabb, az agyi tevékenység pedig hasonló, mint ébrenlét vagy szendergés esetén. Ilyenkor jelennek meg előttünk a képek, ebben az állapotban álmodunk. Amennyiben ebben a fázisban ébredünk fel, általában vissza tudunk emlékezni az álmunkra, ellentétben a ciklus többi szakaszával. Ekkor az agyunk azon területei aktívak, amelyek a tanulásban, a gondolkodásban és a kreativitásban vesznek részt. Az agy arra használja ezt az időt, hogy az éberen gyűjtött információkat feldolgozza.
