
A több műszakos munkarend egészségre gyakorolt hatásai

A jóga és a jelen pillanat
A mindful eating, azaz "jelentudatos" táplálkozás egy olyan éberségen alapuló mindfulness gyakorlat, amikor jobban odafigyelünk magára az ételre, és arra, hogy milyen érzéseket kelt bennünk.
A rendszeres gyakorlás megváltoztatja az ételekhez való hozzáállásunkat, segít felismerni és kezelni a helytelen étkezési szokásokat és megtanít különbséget tenni a fizikai és az érzelmi éhség között.
A módszer alkalmazható bármilyen diéta támogatására, a falási rohamok kontrollálására és különböző étkezési zavarok kezelésére.
Adjunk hálát!
Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy az élelmiszerek milyen nagy választékához van hozzáférésünk. Hálásak lehetünk mindazokért az emberekért és dolgokért, akik és amik lehetővé tették, hogy az étel a tányérunkra kerüljön. Azzal, hogy egy pillanatra megállunk és hálát adunk az előttünk lévő ételekért, elkezdjük felismerni, hogy az étkezés valóban egy tudatos folyamat. A hálának nem kell vallásosnak lennie.
Vonjuk be az érzékszerveinket!
Jól nézzük meg azt, amit éppen enni készülünk! Fedezzük fel vizuálisan! Tetszik a szemünknek és az elménknek is? Érintsük meg, tapasztaljuk meg, milyen érzés a kezünkben tartani az ételt! Szagoljuk meg! Az ízek érzékelése legtöbb esetben a szaglással kezdődik.
Fogyasszuk el az ételt tudatosan!
Figyeljük meg, milyen érzés az étel a szánkban! Milyen az állaga? Ropog, vagy pépes? Ha lenyeltük, ismételjük meg minden egyes falatnál!
Valószínűleg nem fogjuk tudni minden egyes étkezésnél elvégezni a teljes gyakorlatot, de amikor csak tehetjük, alkalmazzuk a módszert! Ha időt szánunk a hála megtapasztalására, majd az érzékszerveinkkel is felfedezzük az ételek valódi értékét, visszanyerjük az étellel való természetes, proaktív kapcsolatot, és természetes módon tudatossá válunk.
