
A koffein és a sportteljesítmény

Közösségi média az én szemüvegemen keresztül
Az emberek nap mint nap több órát töltenek képernyők előtt, legyen szó számítógépről, okostelefonról vagy táblagépről. A digitális szemfáradtság (CVS, Computer Vision Syndrome) egyre gyakoribb jelenség a modern, digitális világban.
Ez a hosszan tartó képernyőhasználat számos kellemetlen tünetet okozhat.
A digitális szemfáradtság kialakulásának elsődleges oka a hosszan tartó közeli fókuszálás, amely megerőlteti a szemizmokat. A képernyőkön megjelenő szövegek és képek gyakran kisebbek és kevésbé kontrasztosak, mint a nyomtatott anyagok, így a szem folyamatosan erőlködik. A képernyők vibrálása, és a nem megfelelő fényviszonyok tovább súlyosbítják a problémát. Ráadásul a hosszú képernyőhasználat során a pislogás, ami segít nedvesen tartani a szemfelszínt, ritkábban történik meg. Emiatt a szem nem csak kiszáradhat, hanem, irritálttá válhat, és égő érzés alakulhat ki.
A digitális szemfáradtság számos tünettel járhat, amelyek közül a leggyakoribb a szemszárazság, a homályos látás, a fejfájás és a nyak- és hátfájás.
Hogyan előzhető meg a digitális szemfáradtság?
- Tarts rendszeresen szünetet! Törekedj arra, hogy minden fél órában nézz el kb. 6 méter távolságra minimum 20 másodpercig.
- A képernyőt szemmagasságban és megfelelő távolságban helyezd el! Ezzel csökkentheted a rosszul felvett testtartás miatt kialakuló nyak- és hátfájás kockázatát.
- Legyen a képernyő fényereje és kontrasztja is megfelelően beállítva!
- Pislogj gyakrabban! Tudatosan figyelj arra, hogy rendszeresen pislogj, hogy nedvesen tartsd a szemeket!
- Használj kékfény-szűrőt! Számítógép előtt viselj kékfény-szűrő szemüveget, illetve kapcsold be a mobil kékfény-szűrő funkcióját!
A digitális szemfáradtság egyre nagyobb kihívást jelent a modern világban, ahol a képernyők előtt eltöltött idő folyamatosan növekszik. Azonban a megfelelő óvintézkedésekkel és a tudatos képernyőhasználattal jelentősen csökkenthetjük a szemfáradtság és a hozzá kapcsolódó tünetek kialakulásának kockázatát, így megőrizhetjük szemünk egészségét és a komfort érzetünket.
