
A jóga és a jelen pillanat

Tévhitek a vízivásról
Kutatások szerint a napi cselekedeteink kb. fele megszokásból történik, azaz olyan viselkedésmintákból, amiket elégszer ismétlünk ahhoz, hogy automatikussá váljanak, és amiknek a végrehajtásáról nem nagyon kell gondolkodnunk.
De miért tesszük azt, amit teszünk?
A tudósok szerint a szokások azért jönnek létre, mert az agy folyamatosan keresi a módját, hogy miként takarékoskodhat az energiával. Az agy szinte minden rutinfeladatot megpróbál szokássá alakítani, hogy gyakrabban lekapcsolhasson. Ez az energiamegtakarítási ösztön hatalmas előnyökkel jár: egy hatékony agy lehetővé teszi, hogy a szellemi energiánkat új dolgokra fordíthassuk.
Tulajdonképpen a szokások hátterében a sóvárgás áll, hiszen motiváció vagy vágy nélkül nem lenne okunk cselekedni.
Minden szokás egy négy lépésre bontható folyamat során alakul ki, ezek sorrendben: jel, sóvárgás, reakció és jutalom (J.Clear). Először megjelenik a jel, ami egy jutalmat ígérő információ, amit ha észreveszünk, gombnyomásra képes elindítani egy adott cselekvési sort. Második lépésben az érzéseink, a gondolataink átalakítják ezt a jelet sóvárgássá. Ezt követően megtörténik a reakció, maga a konkrét szokás, amit gyakorlunk. A cselekedet végül meghozza a kívánt eredményt, a jutalmat.
A cselekedet azzal nyer megerősítést, hogy a jutalom vagy a jó érzés bekövetkezik, ezáltal csillapodik iránta a sóvárgásunk. Ezt a körfolyamatot az adott érzés utáni sóvárgás tartja időről időre működésben.
Vegyünk egy példát. Munkából hazafelé az utcán sétálva megérzed a kürtőskalács illatát (jel). Összefut a nyál a szádban, elkezdesz a kürtőskalács után sóvárogni (vágyakozás). Megállsz és veszel egyet, majd megeszed (cselekedet). Kielégíted a sóvárgásodat (jutalom), s a kürtőskalács vásárlás összekapcsolódik a hazamenetellel.
Nincsenek jó vagy rossz szokások. Gyakorlatilag mindegyik szokás hatékony egy adott probléma megoldására, minket szolgál, hiszen ezért ismételjük meg. Kérdés, hogy az adott viselkedés segít olyan emberré válnunk, akik lenni szeretnénk?
Bármi is a válasz, a viselkedésváltozás folyamata mindig a tudatossággal kezdődik.
Forrás:
Charles Duhigg: A szokás hatalma
James Clear: Atomi szokások
