
A jóga nyolc lépcsője: Az önmegvalósítás útja

Ki volt Patandzsali?
A szanszkrit eredetű "csakra" szó jelentése "kerék" vagy "korong".
A tantra jógában a csakrák a gerinc mentén található fő energiaközpontok, amelyek alapvető szerepet játszanak a prána, azaz az életerő energia áramlásában az emberi testben.
A csakrákat gyakran forgó energia- és fénykerekekként ábrázolják, amelyeket egyedi szimbólumok, formák és színek jellemeznek. Ezek a vizuális ábrázolások segítenek megérteni a csakrák tulajdonságait és funkcióit. A testben hét fő csakra található, amelyek a gerinc tövétől a fejtetőig helyezkednek el. Mindegyik csakra saját területért felelős, és közvetlen kapcsolatban áll fizikai, érzelmi és spirituális állapotunkkal.
A hét fő csakra a következő
- Gyökércsakra – A stabilitás és biztonság központja
- Szakrális csakra – A kreativitás és érzelmek energiaközpontja
- Köldökcsakra – Az önbizalom és akarat erőforrása
- Szívcsakra – A szeretet és kapcsolatok energiaközpontja
- Torokcsakra – A kommunikáció és kifejezés központja
- Homlokcsakra – Az intuíció és bölcsesség energiaközpontja
- Koronacsakra – A spirituális kapcsolat és megvilágosodás forrása
Ezek az energiaközpontok szoros összefüggésben állnak az endokrin rendszerrel és a hormonokkal. Minden csakrához egy belső elválasztású mirigy kapcsolódik, amely életenergiánk mozgásba hozásában játszik szerepet. A hét csakra elhelyezkedése összhangban van a mirigyek anatómiai helyzetével, és így támogatja a test és lélek harmonikus működését.
Amikor a csakrák egyensúlyban vannak és az energia szabadon áramlik, az általános egészség és jólét uralkodik. Ha azonban egy csakra blokkolódik vagy egyensúlyhiányba kerül, fizikai és érzelmi problémák alakulhatnak ki, és eltávolodhatunk valódi önmagunktól. Ezért fontos, hogy a csakráink tiszták és harmonikusak legyenek, amit meditációval, jógával vagy más energetikai gyakorlatokkal érhetünk el.
