
Jóga a mozgásszervi problémák megelőzésére

Hogyan lesz az étkezés „jelentudatos”?
A legtöbb élőlény, így az ember szervezete is folyamatosan a nappalok és az éjszakák váltakozásához alkalmazkodik.
A váltott műszak és az éjszakázás felborítja a szervezet cirkadián ritmusát, ami nagyon sok egészségügyi kockázatot rejt magában. Rövid távon állandó fáradtságérzetet, alváshiányt, dekoncentráltságot és memóriazavart okozhat, hosszú távon pedig növeli komolyabb betegségek kialakulásának kockázatát.
A szervezet belső, nagyjából 24 órás intervallumot lefedő biológiai órája olyan biokémiai és fiziológia folyamatok összessége, amelyek szabályos napszaki ritmus szerint ismétlődnek. A cirkadián ritmus hatással van többek között az alvás és ébrenlét fázisára, a légzés és a keringés rendjére, a sejtregenerálódás folyamatára, a táplálékfelvétel és a cukoranyagcsere ütemére, valamint a testhőmérséklet ingadozására.
Ha a cirkadián ritmus valamilyen okból felborul, a szervezeten belül olyan hormonális változások mennek végbe, melyek számos élettani folyamatra hatással vannak. Amennyiben ez ritkán fordul elő, úgy csak rövidtávú hatásai vannak, viszont ha rendszeressé válik, akkor súlyos következményekkel járhat. Éppen ezért nagy veszélynek vannak kitéve az éveken keresztül több műszakos munkarendben dolgozók.
A természetes ritmus folyamatos "megerőszakolása" olyan betegségek hátterében is állhat, mint például a depresszió, krónikus alvászavar, szív- és érrendszeri megbetegedések, elhízás, 2-es típusú cukorbetegség, emésztőrendszert érintő problémák, anyagcserezavarok, magas vérnyomás és egyes daganatos megbetegedések. És nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az "antiszociális" munkarend negatívan befolyásolhatja a családi, vagy más társadalmi kapcsolatokat is.
Az egészségkárosodáshoz természetesen nem önmagában az éjszakázás vezet, hanem a váltott műszakkal összefüggésbe hozható életmódbeli tényezők, mint például az elvégzett munka típusa, a túlzott koffeinfogyasztás, a rendszertelen táplálkozás, vagy a kevés mozgás szintén hozzájárulhatnak.
Egyénenként eltérő, hogy ki hogyan tud alkalmazkodni a több műszakhoz, de rendkívül fontos, hogy az így dolgozók tisztában legyenek a fent felsorolt kockázati tényezőkkel. A negatív hatások elkerülése érdekében nagyobb hangsúlyt kell fektetniük az egészséges életmód kialakítására, azaz az elégséges alvásra, a megfelelő pihenésre és táplálkozásra, illetve a rendszeres testmozgásra.
