
Mi az a sztóma?

Öt szokás, amit érdemes bevezetned a mindennapokba
Az aktív életmód az egyik legnagyobb ajándék, amit adhatsz magadnak!
Úgy gondolom, hogy senkinek sem kell bizonygatnom, hogy a rendszeres testmozgásnak mennyi pozitív hatása van a fizikai- és mentális egészségünkre.
De miért kiemelten fontos sztómásként (vagy krónikus betegként) is beiktatnunk a rendszeres testmozgást a mindennapjainkba?
Először is a mozgás fokozza az agyban a dopamin termelődését, ami elégedettséggel, nyugodtsággal tölt el minket, legyen az egy könnyű séta, biciklizés a szabadban, jóga vagy edzés a konditeremben.
Saját tapasztalat, hogy a sport növeli az önbizalmat. Amint elkezdünk mozogni, egyre jobban érezzük magunkat, magabiztosabbá válunk, s ez messze túlmutat a fizikai megjelenésünkön. A mozgás öröme, illetve a pozitív érzés, hogy képesek vagyunk rá, kellő energiát és bátorságot ad ahhoz, hogy mihamarabb visszatérjünk a műtét előtti normál életünkhöz (vagy legalábbis ahhoz hasonlóhoz).
A rendszeres mozgás kedvezően hat a hangulatunkra, csökkenti és idővel megszüntetni a szorongás és a depresszió tüneteit. Természetesen ez adódik az előző két pontból, hiszen ha elégedettek és magabiztosak vagyunk, javul a hangulatunk is.
A sztóma formájától függően, a feszesebb és laposabb has megkönnyítheti a sztómazsák illeszkedését, ezáltal csökkentve a szivárgás kockázatát. A mozgás kifejezetten jó hatással van a belső szervekre, így a bélműködésre is.
A rendszeresen végzett testmozgás hatására fokozatosan javul az alvás minősége és az étvágy is, ami hozzájárul az optimális súly eléréséhez, megtartásához.
Tippek sztómásoknak
- Mindig ürítsük ki a zsákot a mozgás megkezdése előtt!
- Sportolás előtt 1-2 órával már ne együnk!
- Figyeljünk a kellő folyadékbevitelre a sportolás előtt, alatt és után!
- Használjunk sportövet az esetleges sérv kialakulásának megelőzésére!
- Magasított alsóneműt és/vagy nadrágot viseljünk míg sportolunk!
- Hallgassunk a testünk jelzéseire, semmit se erőltessünk!
- Tartsuk be a gyógytornász utasításait!
Általánosan elmondható, hogy a nagy hasi műtétek rehabilitációja több hétig, akár hónapokig is eltarthat. Csak akkor kezdhető el az átmozgató, gyógytorna jellegű mozgás, ha már a seb teljesen begyógyult (8-12 hét), s akkor is csak szakember (gyógytornász, manuálterapeuta) felügyeletével! Természetesen később, ha a testünk felkészült rá, fokozatosan visszatérhetünk a műtét előtti kedvenc sportunkhoz is.
Forrás:
https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity
https://www.coloplastcare.com/en-CA/ostomy/lifestyle/sports-and-exercise/l2.1-why-exercise-is-important/
